جوانمردی فرهنگ نقاشی کاشان شادابی هنرمند

جوانمردی: فرهنگ نقاشی کاشان شادابی هنرمند اجرای طرح اصفهان زیبا سازی شهر کاشان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آسیب‌های اجتماعی قرعه کشی‌های تلویزیونی چیست؟

روزنامه خراسان در گزارشی به قلم دکترمهدی سودآوری، روان شناس در شماره امروز خود نوشته است: بررسی چندین روزنامه و سایت ورزشی به همراه نظر کارشناسان و بررسی نتا

آسیب‌های اجتماعی قرعه کشی‌های تلویزیونی چیست؟

آسیب های اجتماعی قرعه کشی های تلویزیونی چیست؟

عبارات مهم : برنده

روزنامه خراسان در گزارشی به قلم دکترمهدی سودآوری، روان شناس در شماره امروز خود نوشته است:

بررسی چندین روزنامه و سایت ورزشی به همراه نظر کارشناسان و بررسی نتایجی که تیم ها تا قبل از بازی امروزشان گرفته اند به امید برنده شدن جایزه یک میلیونی و حتی یک دستگاه ۲۰۶، آرزوی بسیاری از جوانان طرفدار فوتبال شده است هست. از وقت شروع جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه، شبکه ۳هر شب با خاص برنامه جام جهانی مهمان خانه های ایرانی های فوتبال دوست بود و تا یک شنبه هفته آینده هم این برنامه ادامه خواهد داشت.

نکته قابل تامل راجع به این برنامه، تهیه کنندگانش هستند که جهت جذب مخاطب به ابتدایی ترین روش های بازاریابی یعنی اهدای جایزه، روی آورده اند. این شیوه به شدت قدیمی، عوارض معنوی و روانی زیادی جهت مخاطبان به همراه دارد و توقع می رفت که کارشناسان زیادی در این حوزه اظهار نظر کنند و مانع ادامه یافتن آن شوند.

لذت نبردن از تماشای فوتبال
اولین مورد از عوارض نامناسب شرکت در این پیش بینی ها به امید برنده شدن، لذت نبردن از تماشای مسابقه های هست. فردی که نتیجه خاصی را پیش بینی کرده، در طول تماشای بازی زیاد به احتمال برد و باخت خود در مسابقه پیش بینی فکر می کند تا لذت بردن از یک مسابقه ورزشی مفرح که هم باعث تخلیه هیجان می شود و هم جهت عده ای باعث لذت روحی. در این مواقع با هر عوض کردن نتیجه، آه از نهاد بعضی بلند می شود که بخت بردن جایزه مهم را از دست داده اند.

امید به شانس جهت موفقیت
عارضه دوم، تبلیغ اتکا به شانس و اقبال جهت موفقیت هست. واضح به نظر می رسد احتمال بسیار کمی دارد که از میان چند میلیون شرکت کننده نام یک نفر به عنوان برنده خارج شود. ولی در این برنامه، بردن با عنوان هایی همچون «فرد خوش شانس» و «برنده خوشبخت» به صورت یک شیوه موفقیت خاص تبلیغ می شود. این واکنش‌ها به معنای آن است که جهت موفقیت تنها باید شانس داشت. زیاد کردن تقدیرگرایی و باور شانس به عنوان مهم ترین عامل موفقیت روحیه کار و تلاش را خدشه دار می کند. در شرایطی که کشور جهت گذر از شرایط سخت اقتصادی باید به تولید داخلی و توسعه کارآفرینی متکی باشد، تبلیغ واضح و ۲۴ ساعته بخت و اقبال در کسب ثروت و موفقیت کمکی به پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور نمی کند.

احساس ناکامی بعد از برنده نشدن
تحقیقات روان شناسی نشان داده که افراد غمگین از لحاظ اقتصادی به گزینه های کمتر ولی مطمئن فعلی در برابر گزینه های زیاد در آینده گرایش دارند. افراد غمگین ترجیح می دهند همین الان یک میلیون تومان پول نقد بگیرند تا به عنوان نمونه در سه ماه آینده مبلغ ۱۰ میلیون تومان دریافت کنند. در واقع غمگین بودن و احساس ناکامی ناشی از برنده نشدن در قرعه کشی، هزینه اقتصادی زیادی به افراد تحمیل می کند. علی رغم تصور عمومی که شرکت در این گونه قرعه کشی ها را بدون ضرر ارزیابی می کنند. جمله هایی مانند «حالا چیزی از دست نمیدم» و «خرجی نداره که…» فاقد اعتبار علمی هستند. شرکت در قرعه کشی و باخت، باعث کم کردن میل به به کسب ثروت در آینده خواهد شد که از این رهگذر ضرر اقتصادی بزرگی به فرد وارد می شود.

زمان مفیدی که صداوسیما هدر می دهد
در آخر می توان به صرف وقت بافایده رسانه ملی جهت قرعه کشی هم نگاهی انداخت. هنگامی که که می توانست جهت آموزش، دادن اطلاعات بافایده به بیننده یا حتی تحلیل های کارشناسی بازی های برگزار شده است استفاده شود. از جو عمومی و توجه زیادی که مردم به جام جهانی نشان می دهند می توان جهت تشویق و توسعه ورزش قهرمانی و ورزش عمومی استفاده کرد.

هیجان وافر کودکان و نوجوانان به خصوص بعد از بازی های درخشان تیم ملی ایران، زمانی جهت کشف استعداد و ایجاد آرزوها و اهداف بزرگ در آنان است و می توان از این هیجان جهت تشویق آن ها به تلاش زیاد جهت موفقیت، با بررسی نمونه های شاخص افرادی که از هیچ به همه چیز رسیده اند، استفاده کرد ولی این هیجان معطوف به بردن یک جایزه یک میلیون تومانی یا یک دستگاه ۲۰۶ جهت پیش بینی نتیجه بازی ها شده است هست. جایزه ای که هر لحظه جهت مرم پرسش است که از کجا می آید و آیا به بعضی ها داده می شود و ضرورت اهدایش هم به درستی توضیح داده نمی شود.

آسیب‌های اجتماعی قرعه کشی‌های تلویزیونی چیست؟

واژه های کلیدی: برنده | جایزه | برنامه | میلیون | برنامه | موفقیت | اقتصادی | میلیونی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog