جوانمردی فرهنگ نقاشی کاشان شادابی هنرمند

جوانمردی: فرهنگ نقاشی کاشان شادابی هنرمند اجرای طرح اصفهان زیبا سازی شهر کاشان

گت بلاگز وب‌گردی همه منع‌های زنان در عربستان

زنان در عربستان نه حق رانندگی دارند، نه می‌توانند به قبرستان بروند، نه حق پرو لباس دارند، نه می‌توانند بدون یک مرد از منزل خارج شوند، ولی این کشور عضو تازه

همه منع‌های زنان در عربستان

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، “آیا واقعا کسی نیاز دارد از عربستان سعودی چیزی راجع به حقوق زنان بشنود؟” این تیتر گاردین چند روز پیش در تصویر العمل به خبر عضویت عربستان سعودی در کمیسیون مقام زن از سال 2018 تا 2022 در شرکت ملل متحد بود. البته تصویر العمل هایی اینچنینی نسبت به کشوری که مقام و حقوق زنان شاید بی اهمیت ترین عنوان ممکن در آن تلقی شود طی روزهای گذشته کم نبوده هست.

عبارات مهم : عربستان
خبر آنقدر عجیب بود که کاریکاتوریست ها دست به کار شوند و ژورنالیست ها دست به قلم. عربستان سعودی با رای کشورهایی چون امریکا، انگلیس و آلمان به عضویت کمیسیون مقام زن درآمد. دقیقا عنوان راجع به همان زنانی است که در این کشور حق رانندگی ندارند. زنان سعودی شاید در کشوری ثروتمند زندگی کنند ، کشوری آنقدر ثروتمند که با اتکا به همین دارایی مادی بتواند تغییراتی علنی جهت انکار واقعیت ایجاد کند ولی بهره ای که آنها از این دارایی می برند همان چیزی است که جهت زندگی این زنان بدون حضور یک مرد به عنوان ولی یا قیم کنارشان هیچ تعریفی نکرده هست.

دانشمندان عربستان: زنان پستاندارانی چون بز و شتر هستند!
سال گذشته بود که در آستانه روز جهانی زن یعنی هشتم ماه مارچ، خبر عجیبی سر تیتر اخبار خبرگزاری های دنیا شد. هیئتی از دانشمندان عربستان سعودی اعلام کردند زنان همچنان نه به عنوان انسان که در جمع پستانداران طبقه بندی می شوند. بر همین اساس مفتی ها و دانشمندان عربستان سعودی زنان را هم تراز پستاندارانی همچون بز و شتر قرار دادند و بر همین اساس جهت آنها حقوقی را قائل شدند که این حیوانات از آنها برخوردار هستند.

البته از قرار معلوم این عنوان جهت فعالان حقوق بشر نقطه امیدی در چشم انداز آینده زنان سعودی محسوب می شد چه اینکه پیشتر همین افراد اصلا طبقه ای جهت زنان قائل نبودند و آنها را صرفا اشیائی بی روح در منزل می دانستند و جایگاه زنان برایشان از این مرتبه فراتر نمی رفت.

در همین راستا جیلیان برچ سخنگوی شرکت عفو بین الملل در تصویر العمل به این اظهارنظر مفتی ها و دانشمندان سعودی گفت: “درباره آینده خوشبین هستم چون زنان دیگر به عنوان اشیائی بی روح محسوب نمی شوند و در سیر تکاملی در طبقه پستانداران قرار گرفته اند!”

البته اظهارنظرهای کنایه آمیز راجع به این ادعای عجیب به ظاهر دانشمندان سعودی فراتر از اینها بود.

کولت تورکوت به عنوان سخنگوی جمعیت زن ، آزادی و اقدام هم در اظهار نظری مشابه از این پیشرفت مفتی ها و علمای سعودی ابراز خرسندی کرد:”امروز زیباترین روز زندگی من هست. زنانی که پیشتر در عربستان به عنوان اشیائی بی روح آشنا می شدند امروز در مسیر پیشرفت به درجه بز و شتر رسیده اند. البته آنها باید وقت زیادی را انتظار بکشند تا بالاخره به مقام انسان برسند”

همه این اتفاقات در سال 2016 واقع شد. و حالا این روزها در میانه های سال 2017 کشوری که حق زنانش، نداشتن حق است به عضویت کمیسیون مقام زن در شرکت ملل متحد درآمده هست.

انتخاب عربستان سعودی به عنوان یکی از اعضای این کمیسیون در حالی داد اعتراض شرکت های حمایت از حقوق زنان را بلند کرده است که سعودی ها سال 2016 در بین 144 کشور در دنیا که از نظر شاخص جهانی شکاف جنسیتی رتبه بندی شده است بودند، در رده 141 قرار گرفت.

زنانی که نمی توانند رانندگی کنند
اگرچه قانون رسمی در این باره وجود ندارد ولی فرهنگ حاکم بر جامعه سعودی حق رانندگی را از زنان این کشور سلب کرده هست. فرهنگی که در جامعه سعودی به آن بهای زیادی داده شد تا رانندگی نکردن زن ها در آن به یک ارزش تبدیل شود. هر چند در این رابطه و به طور کل به علت شکاف عمیق جنسیتی در عربستان کمپین های بسیاری جهت حمایت از زنان تشکیل شده است است ولی تا به امروز دست کم جهت هموار کردن مسیر رانندگی زنان اتفاق قابل توجهی نیفتاده هست.

این در حالی ست که زنان سعودی همچنان امیدوارند روزی برسد که بتوانند خودشان پشت فرمان ماشین بنشینند و فرزندانشان را به مدرسه ببرند.

زنان سعودی نمی توانند به قبرستان بروند!
حتی اگر عزیزترین آدم زندگی ارزش را از دست داده باشند، بر خلاف عرف همه جوامع دیگر زنان سعودی اجازه ندارند در مراسم تشییع جنازه او شرکت کنند. این نمونه یکی از عجیب ترین قوانین راجع به کشوری است که حتی در راحت ترین موارد حقوق زنان را نادیده می گیرد. مواردی که حتی شاید از ابعاد حقوق زن و مرد فراتر رود و به عنوان حقوق انسانی آشنا شود.

از قرار این مورد یعنی حضور زنان در قبرستان و مراسم تشییع جنازه در بسیاری از شهرهای عربستان سعودی ممنوع هست.

ممنوعیت پرو لباس!
اگر احیانا روزی گذرتان به عربستان سعودی افتاد و از یک فروشگاه لباس خانمانه خرید کردید خواهید دید که تقریبا قریب به اتفاق این دست از فروشگاه ها از اتاق پرو لباس بی بهره اند. اگر خانمی درخواست پرو لباس را بکند قطعا با تعجب همگان مواجه خواهد شد. زنان در عربستان سعودی نمی توانند لباسی را که گزینش می کنند پرو کرده و بعد بخرند. البته این میان تنها شانسی که به آنها داده شده است است امکان تعویض لباس تا سه روز بعد از خرید هست.

برای زنان سعودی که حتی بدون اجازه مردان در قامت ولی و قیم نمی توانند هیچ فعالیتی داشته باشند خرید از فروشگاه ها تا قبل از سال 2012 سخت تر هم بود چه اینکه صرفا مردان به عنوان فروشنده استخدام می شدند و این عنوان کار را جهت خرید زن ها مسئله می کرد.

با این حال سال 2012 بنا به حکم ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان کار کردن مردان در مکان هایی که لباس خانمانه به فروش می رسید ممنوع شد تا زن ها با خیال آسوده تری لباس های خود را گزینش و خرید کنند.

باز کردن حساب بانکی بدون قیم (مرد) ممنوع
اگرچه زنان سعودی در یکی دو سال اخیر بابت اجازه راه اندازی شغل و حضور در انتخابات محلی خوشحال بودند ولی آنها همچنان در طرف دیگر قضیه بابت محرومیت از بعضی حقوق اولیه خود در عذاب هستند.

اگر قرار باشد یک زن سعودی جهت باز کردن حساب به بانک مراجعه کند باید حتما قیم مرد وی همراهش باشد چه در غیر اینصورت حساب بانکی جهت او افتتاح نمی شود. به نظر می رسد سعودی ها زیاد حقوقی را به زنان می دهند که بازتاب جهانی داشته باشد بلکه وجهه تخریب شده است آنها را بابت شکاف عمیق جنسیتی تا حدودی تعدیل کند. به عنوان مثال حق شرکت در انتخابات محلی و رای دادن در حالی به زنان سعودی داده شد که آنها همچنان نمی توانند بدون حضور یک مرد در قامت قیم یک حساب بانکی راحت باز کنند.

خروج از منزل با یک همراه مرد
زنان سعودی باید حین خروج از منزل همراه یکی از محارم مرد خود باشند. فرد محرم باید هر کجایی که زن قصد رفتن دارد او را همراهی کند. این فرد باید همسر یا یکی از اقوام محرم وی باشد. تفاوتی نمی کند که یک زن به فروشگاه برود یا مطب دکتر چون به هر حال یکی از محارم او باید در این بیرون رفتن کنارش باشد. به هر حال سعودی ها حضور یک فرد محرم را کنار زن عاملی بر امنیت او می دادند.

در همین راستا اتفاق عجیبی که در یک پرونده قضایی تجاوز در عربستان واقع شد نگاه غیر قابل درک جامعه سعودی را عیان می کند.
وقتی زنی تنها در عربستان مورد تجاوز عده ای از اراذل و اوباش قرار داده شد و ماجرای او به یک پرونده قضایی تبدیل شد ؛ دادگاه شریعت مقدار شلاق بیشتری جهت زن نسبت به متجاوزان در نظر گرفت چه اینکه وی پذیرفته بود تنها و بدون همراهی یک محرم از منزل بیرون رفته هست.

محدودیت حق رای
سال 2015 نخستین سالی بود که زنان مجاز به رای دادن در انتخابات شوراهای عربستان سعودی شدند. البته این حق رای هم با محدودیت های بسیاری همراه بود ضمن اینکه مخالفت های بسیاری هم در این زمینه انجام شد.زنان سعودی همچنان نمی توانند در جایگاهی بالاتر از انتخابات شوراها پای صندوق رای بیایند یا اینکه در سمت هایی فراتر از حضور در همین شوراها فعالیت کنند.اگرچه پادشاه سابق عربستان 30 زن را با عنوان مشاور برتر مجلس شوراها منصوب کرد.

در عین حال زمانی که زنی کاندید انتخابات محلی یا همان شوراها در کشور عربستان می شود باید از پشت یک پارتیشن صحبت کرده ضمن اینکه مدیریت کمپین و اداره آن باید بر عهده یک مرد باشد. اگرچه برنامه های انتخاباتی بسیار محدودی در این کشور وجود دارد ولی آنطور که به نظر می رسد تغییرات در خصوص حضور پر رنگ تر زنان در امور اینچنینی هر چند بسیار ْآهسته ولی پیش می رود.

در همان روزهای ابتدایی سال 2015 یعنی زمانی که زنان مجاز به شرکت در انتخابات شوراها و کاندید شدن در همین انتخابات شدند شاهزاده محمد بن سلمان که یکسال از دوران پادشاهی پدرش ملک سلمان بن عبدالعزیز می گذشت در مصاحبه با اکونومیست گفت حقوق و آزادی زنان در عربستان سعودی پیشرفت کرده هست. وی جهت اثبات این ادعا سراغ همین انتخابات شوراها رفت و با تمرکز بر روی این مسئله که زنان مجاز به شرکت در این انتخابات چه در قالب رای دادن و چه گزینش شدن هستند مدعی شد زنان سعودی مسئول آینده خودشان هستند!

زنان بدون همراه مرد ویزیت نمی شوند!
زنان سعودی جهت ویزیت شدن به وسیله یک دکتر ، معاینه در بیمارستان و خلاصه کلام هر مشکلی که نیاز به حضور آنها در یک مکان پزشکی داشته باشد به همراهی مردان یا همان محارم خود قطعا نیاز خواهند داشت چه اینکه اگر آنها تنها باشند حتی به وسیله دکتر ویزیت هم نمی شوند چه رسد به درمان های جدی تر.

حق ورود به فروشگاه های موسیقی ممنوع است!
زنان در عربستان سعودی اجازه ورود به فروشگاه هایی که تجهیزات موسیقی می فروشند ندارند. این عنوان زمانی به یک عنوان جدی تبدیل شد که در سال 2014 مقامات دولتی از فروشگاه های موسیقی درخواست کردند با راه اندازی تابلویی ورود زن ها به فروشگاه را ممنوع اعلام کنند.

عربستان سعودی: عضو تازه کمیسیون مقام زن…
عربستان در حالی روی یکی از صندلی های عضویت کمیسیون مقام زن می نشیند که بانوان این سرزمین علی رغم تلاش ظاهری دولتمردان سعودی همچنان از ابتدایی ترین حقوق خود محروم هستند. آنها جهت کار و تحصیل به اجازه قیم نیاز دارند و عرف به ایشان اجازه رانندگی نمی دهد.

اینها بخشی از ابتدایی ترین حقوقی است که زنان عربستان از آن برخوردار نیستند و چه بسا بارها و بارها خبرگزاری ها، روزنامه ها و مجموعه های خبری در دنیا به این مقوله پرداخته اند با این حال دولتمردان سعودی ژست موفقیت آمیزی به خود می گیرند و با افتخار کرسی را تصاحب می کنند تا یکی دیگر از اتفاقات عجیب دنیا با انکار علنی واقعیت های تلخ رقم بخورد!
منبع:خبرآنلاین
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: عربستان | سعودی ها | عربستان | فروشگاه | انتخابات | عربستان سعودی | عربستان سعودی | انتخابات شوراها | شهرهای عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog